Spotkanie dwóch światów Dassault Mirage III versus Ilyushin Il-28

Niebo nad półwyspem Synaj. Cztery bombowce Ilyushin Il-28 zostają przechwycone przez parę Dassault Mirage III. Z bombowców sypią się drzazgi.

Dassault Mirage III to ponaddźwiękowy samolot myśliwski produkcji francuskiej zbudowany w układzie skrzydła delta. Oblatany w 1955 roku. Eksportowany do wielu krajów, między innymi Egiptu i Izraela. Był pierwszym europejskim myśliwcem przekraczającym Mach 2 w locie poziomym. Do dziś służą w Pakistanie.
Ilyushin Il-28 to samolot bombowy oblatany w 1949 roku. W swych założeniach korzeniami tkwiący w konstrukcjach z II Wojny Światowej. Eksportowany także do wielu krajów w tym Egiptu.
Celownik bombowy był wprost pochodną celownika Nordena, a silniki były nielicencjonowanym kopiami silników angielskich z końca II Wojny Światowej. Do dziś służą w Korei Północnej.
Oba samoloty mogły się spotkać nad Synajem. Egipskie Il-28 były celem priorytetowym w czasie trzech konfliktów: Kryzysu Sueskiego, Wojny 6-cio dniowej oraz Wojny Yom Kippur. Należało je zniszczyć jeszcze na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.