Pierwsze fińskie zwycięstwo powietrzne Bristol Bulldog versus Polikarpow I-16

1 grudnia 1939 roku pod fińskim niebem spotkały się Bristol Bulldog oraz Polikarpow I-16. Dwupłatowy Bristol Bulldog oblatany w 1927 roku praktyczne nie miał żadnych szans z jednopłatowym Polikarpow I-16 oblatanym w 1933 roku. Los bywa jednak przewrotny i zwycięstwo przypadło fińskiemu pilotowi pilotującemu Bristol Bulldog.

Było to pierwsze zwycięstwo w walce powietrzniej Lotnictwa Finlandii w Wojnie Zimowej 1939 – 1940.
W symulacji spotkania samolot ma brytyjskie malowanie – z braku wersji fińskiej.
Bristol Bulldog to klasyczny myśliwiec dwupłatowy oblatany w 1927 roku. Bristol Bulldog był pierwszym myśliwcem RAF wyposażonym w radiostację i instalację tlenową.
W lotnictwie brytyjskim służył w latach międzywojennych, wycofany w 1932 roku. W momencie wybuchu II Wojny Światowej służył w armiach kliku państw gdzie był eksportowany (Łotwa, Szwecja, Estonia, Syjam, Australia, Dania, Finlandia).
Polikarpow I-16 to jednomiejscowy samolot myśliwski w układzie jednopłata. Oblatany w 1933 roku, był na swoje czasy bardzo nowoczesną konstrukcją. Samolot był pierwszym na świecie myśliwcem dolnopłatowym z chowanym podwoziem. Aby schować podwozie należało wykonać 44 obroty korbką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.