25 grudnia 1940 pierwsze zwycięstwo brytyjczyków na samolocie amerykańskiej produkcji

25 grudnia 1940, Scapa Flow. Dwa Grumman Martlet 804 Squadron RAF zestrzeliwują Junkers Ju 88. Było to pierwsze zwycięstwo maszyn produkcji amerykańskiej w służbie brytyjskiej.

Grumman Martlet to wersja eksportowa Grumman F4F Wildcat. Martlet Mark I oznaczono partie 85 samolotów, które pierwotnie przeznaczone były dla Francji, a po upadku Francji przekazane zostały lotnictwu Royal Navy.
Samoloty Grumman Martlet były używane z baz lądowych i z lotniskowców. Martlety brały udział w zajęciu Madagaskaru oraz w lądowaniu w Maroku i Algierii w ramach operacji Torch. Osłąniały także konwoje do Związku Radzieckiego.
Junkers Ju 88 to dwusilnikowy samolot wielozadaniowy z okresu II Wojny Światowej. Był niemeickim odpowiednikiem brytyjskiego de Havilland Mosquito. Stosowany jako bombowiec nurkujący, nocny myśliwiec, samolot rozpoznawczy. Osiągami, prędkością, udźwigiem bomb i uzbrojeniem pokładowym, przeyższał bombowce Heinkel He 111. Używany na wszystkich europejskich i afrykańskich frontach II Wojny Światowej.
Szkoda że nie znalazłem mapy Scapa Flow – symulacja byłaby bardziej realistyczna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.